x

Welcome back

It's been a while since you last logged in!

We have temporarily disabled internet access to your Heritage Sports account.

Please feel free to call us at 1-800-800-7777 to re-activate your account.

Sorry for the inconvenience,

Heritage Sports Customer Service.

USERNAME
PASSWORD
2016 Wimbledon Day Two

2016 Wimbledon Day Two

British number ones Andy Murray and Johanna Konta will begin their Wimbledon tournaments on Tuesday.

Konta, 25, arrives at SW19 as the 16th seed after reaching the Australian Open semi-finals in January and will face Puerto Rico’s Monica Puig.

World number two Murray, 29, meanwhile, faces another Brit in 22-year-old Liam Broady – ranked 235th in the world.

Stay informed with all the latest Poker News on Heritage Sports!

Also Day 2 at Wimbledon sees defending champion Serena Williams taking Centre Court against Amra Sadikovic who had returned from retirement last year.

Murray’s meeting with Broady, who has been seen hitting with high-profile names such as Milos Raonic and the Canadian’s coach John McEnroe this week, will take place on Centre Court after defending champion Serena Williams opens day two against Swiss Amra Sadikovic at 13:00 BST.

“It’s an opportunity for him to play on one of the biggest courts in the world with a huge audience and try to cause an upset,” said Murray, champion in 2013.

There will be added scrutiny of world number two Murray as he embarks on his first Grand Slam since reuniting with coach Ivan Lendl, who formed part of his camp when he won his two majors.

Play your favorite online poker game and start betting Now!

CENTRE COURT (1pm start): (1) S Williams (US) v A Sadikovic (Swi); L Broady (GB) v (2) A Murray (GB); C Wozniacki (Den) v (13) S Kuznetsova (Rus).

No 1 Court (1pm start): T Fritz (US) v (4) S Wawrinka (Swi); M Puig (Pur) v (16) J Konta (GB); (10) P Kvitova (Cz) v S Cirstea (Rom).

No 2 Court (11.30am start): (15) N Kyrgios (A) v R Stepanek (Cz); F Verdasco (Sp) v (19) B Tomic (A); (3) A Radwanska (Pol) v K Kozlova (Ukr); H Watson (GB) v A Beck (G).

Court 3 (11.30am start): (7) R Gasquet (F) v A Bedene (GB); A Riske (US) v (6) R Vinci (It); (8) D Thiem (Aut) v F Mayer (G); (11) T Bacsinszky (Swi) v L Kumkhum (Tha).

Court 4 (11.30am start): J Millman (A) v A Montanes (Sp); P Parmentier (F) v K Siniakova (Cz); H Zeballos (Arg) v M Youzhny (Rus).

Court 5 (11.30am start): D Tursunov (Rus) v (31) J Sousa (Por); S Hsieh (Tpe) v (21) A Pavlyuchenkova (Rus); (32) L Pouille (F) v M Copil (Rom).

Court 6 (11.30am start): V Pospisil (Can) v A Ramos-Vinolas (Sp); C Buyukakcay (Tur) v (30) C Garcia (F); D Young (US) v L Mayer (Arg).

Court 7 (11.30am start): T Lamasine (F) v (25) V Troicki (Ser); R Ram (US) v (22) F Lopez (Sp); E Rodina (Rus) v L Tsurenko (Ukr).

Court 8 (11.30am start): D Gavrilova (A) v Q Wang (Chn); B Becker (G) v F Bagnis (Arg); T Moore (GB) v A van Uytvanck (Bel); M Niculescu (Rom) v A Krunic (Ser).

Court 9 (11.30am start): L Saville (A) v D Novikov (US); (14) R Bautista Agut (Sp) v J Thompson (A); J Boserup (US) v T Maria (G).

Court 10 (11.30am start): Y Lu (Tpe) v A Kudryavtsev (Rus); E Vesnina (Rus) v T Paszek (Aut); A Olivetti (F) v M Barton (A).

Court 11 (11.30am start): (26) B Paire (F) v F Skugor (Cro); S Giraldo (Col) v G Muller (Lux), F del Bonis (Arg) v F Fognini (It); E Makarova (Rus) v J Larsson (Swe).

Court 12 (11.30am start): I Cervantes (Sp) v (12) J Tsonga (F); S Robert (F) v J del Potro (Arg), E Bouchard (Can) v M Rybarikova (Svk); A Sasnovich (Blr) v (31) K Mladenovic (F).

Court 14 (11.30am start): C McHale (US) v D Hantuchova (Svk); Y Putintseva (Kaz) v M Melnikova (Rus); J Vesely (Cz) v I Sijsling (Hol).

Court 15 (11.30am start): K Pliskova (Cz) v Y Duan (Chn); M Kukushkin (Kaz) v M Klizan (Svk); K Knapp (It) v A Konjuh (Cro).

Court 16 (11.30am start): D Lajovic (Ser) v D Brown (G); K Swan (GB) v T Babos (Hun); (24) A Zverev (G) v P Mathieu (F).

Court 17 (11.30am start): T Daniel (Jpn) v J Monaco (Arg); (32) A Petkovic (G) v N Hibino (Jpn); (27) C Vandeweghe (US) v K Bondarenko (Ukr).

Court 18 (11.30am start): (19) D Cibulkova (Svk) v M Lucic-Baroni (Cro); I Dodig (Cro) v (10) T Berdych (Cz); (18) J Isner (US) v M Baghdatis (Cyp); (18) S Stephens (US) v S Peng (Chn).

Court 19 (11.30am start): M Granollers (Sp) v V Estrella Burgos (Dom); G Elias (Por) v R Albot (Mol); M Minella (Lux) v A Tatishvili (US).

MATCHES TO BE ARRANGED: A Kontaveit (Est) v (24) B Strycova (Cz); T Pironkova (Bul) v (7) B Bencic (Swi).

Get all the latest Betting and Sport News updates on your social media outlets.

Find us on both Facebook and Google+!

Categories: Sports